A stone is thrown horizontally from the top of a bridge 19.6 m above the street below. The initial velocity of the stone is 5 m/sec when it hits the floor of street, direction of the velocity of projectile is: (g=9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
450
b
760
c
530
d
300
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given height from where stone is projected=h=19.6m; acceleration due to gravity =9.8m/s2 initial velocity of stone=u=ux=5m/s; here vertical component of initial velocity=uy=0 Vy2=uy2+2gh vy=2gh=2×9.8×19.6=19.6m/s Tanθ=VyVx=19.65=3.92 ⇒θ=tan-1(3.92) ⇒θ=760