A stone is thrown horizontally with velocity ‘g’ ms-1 from the top of a tower of height ‘g’ meter. The speed with which it hits the ground is (in ms-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
g
b
2g
c
3g
d
4g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
final velocity =v=vxi+vyj magnitude of velocity=v=vx2+vy2 vx=u=g=horizontal componet of velocity is constant. from vy2=uy2+2gh; here uy=0 Vy=2gh ; substitute given value ⇒Vy=2g×g substitute in v=vx2+vy2 substitute the obtained values, ⇒V=g2+2g2 ⇒V=3g
A stone is thrown horizontally with velocity ‘g’ ms-1 from the top of a tower of height ‘g’ meter. The speed with which it hits the ground is (in ms-1)