A stone is thrown up from ground with a speed of 144 km/hr. The time gap at which the stone is at a height of 60m from the ground g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2sec
b
6sec
c
4sec
d
8sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
by question, initial velocity=U=144 km/hr⇒U=144×518=40m/s2 acceleration due to gravity=a=−g=−10m/s2displacement=S=60mtime t=? we know, S=Ut+12at2 ⇒60=40t+12−10t2⇒t2−8t+12=0 t=8±64−482⇒t=8±42 t=2ort=6 Hence the stone is at 60m after 2sec during upward motion and 6sec during down ward motion. The time gap between two instants is 6-2=4 second