A stone is thrown up with a velocity ‘U’ from the top of the tower and reaches ground with a velocity 2U the height of tower is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3U22g
b
2U23g
c
4U2g
d
6U2g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know, V2−U2=2aSby question , final velocity= V=2U;acceleration due to gravity=-g;height of the tower=-h (negative since ground is below point of projection)V2−U2=2−g−h4U2−U2=2gh⇒3U2=2ghh=3U22g