A stone is thrown vertically upward. When the stone is at point A, its distance from a certain point O is 65 m at t=0 and the component of velocity along OA is nonzero.When it is at point B(OB=10 m), the component of velocity along OB is zero. When it is at point C (OC=6 m), the component of velocity of the particle along OC is zero. If the velocity of projection of the stone is v0 = 5 n ms-1, then the value of n is _______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From figure,AC=(65)2−62=65−1=12m and CB=102−62=8m∴ The maximum height attained by the ball is H=AB=12m+8m=20m∵ v2=u2−2gH Or 02=v02−2gH∴ v0=2gH=2×10×20=20ms−1=5n∴ n=4
A stone is thrown vertically upward. When the stone is at point A, its distance from a certain point O is 65 m at t=0 and the component of velocity along OA is nonzero.When it is at point B(OB=10 m), the component of velocity along OB is zero. When it is at point C (OC=6 m), the component of velocity of the particle along OC is zero. If the velocity of projection of the stone is v0 = 5 n ms-1, then the value of n is _______.