Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone is thrown vertically upward. When the stone is at point A, its distance from a certain point O is  65 (OA=65) and the component of velocity along OA is nonzero. When it is at point B(OB= 10 m), the velocity at B is zero. When it is at point C(OC=6 m), the component of velocity of the particle along OC is zero. If the velocity of projection of the stone is v0 = 5 n ms-1, then the value of n is __________

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From figure,AC=(65)2−62=65−1=12m and CB=102−62=8m∴The maximum height attained by the ball isH=AB=12 m+8 m = 20 m∵     v2=u2−2gH Or      02=v02−2gH∴     v0=2gH=2×10×20=20ms−1=5n∴ n=4
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A stone is thrown vertically upward. When the stone is at point A, its distance from a certain point O is  65 (OA=65) and the component of velocity along OA is nonzero. When it is at point B(OB= 10 m), the velocity at B is zero. When it is at point C(OC=6 m), the component of velocity of the particle along OC is zero. If the velocity of projection of the stone is v0 = 5 n ms-1, then the value of n is __________