A stone tied to the end of string of 80 cm long, is whirled in a horizontal circle with a constant speed. If the stone makes 25 revolutions in 14 s. Then magnitude of acceleration of the same will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
650 cm/s2
b
680 cm/s2
c
750 cm/s2
d
990 cm/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If angular velocity is ω and radius of circular path is r then, acceleration α = ω2rwhere ω = 2πTT = Number of revolutionsTime taken = 2514 = 1.78 sand ω = 2π1.78 = 3.52 rad/sHence, α = (3.52)2×80 = 991.23 = 990 cm/s2