A stone tied to a rope is rotated in a vertical circle with uniform speed. If the difference between the maximum and minimum tensions in the rope is 20 N, mass of the stone (in kg) is (Take, 9 = 10 ms-2) [EAMCET 2013]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.75
b
1.0
c
1.5
d
0.5
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, the difference between the maximum and minimum tensions in the rope,Tmax-Tmin=2mgHere, Tmax-Tmin=20Now, mass of the stone, m=202g=202×10=1 kg