A stone weighing 1 kg and sliding on ice with a velocity of 4 m/s is stopped by friction in 30 sec. The force of friction (assuming it to be constant) will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
−0.13N
b
−0.2 N
c
0.2 N
d
20 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u=2 m/s, v=0, t=10 seca=v−ut=0−430=−430=−215=−0.13 m/s2∴Fraction force=ma=1×(−0.13)=−0.13 N