A straight wire of length 30cm and mass 6mg lies in a direction 300 east of north. The earth’s field at this site is horizontal and has a magnitude of 0.8G. The current must be passed through the wire so that it may float in air is (g=10 ms-2) ……..A.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational force should be balanced by magnetic force on wire, ⇒mg=Bilsinθ ⇒i=mgBlsinθ=6×10-6×100.8×10-4×0.3×12=5A
A straight wire of length 30cm and mass 6mg lies in a direction 300 east of north. The earth’s field at this site is horizontal and has a magnitude of 0.8G. The current must be passed through the wire so that it may float in air is (g=10 ms-2) ……..A.