A stream-line body with relative density d, falls into air from a height h, on the surface of a liquid of relative density d2 where d2>d1. The time of immersion of the body into liquid will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
t=2h1g×d1d2−d1
b
t=2h1g
c
t=2h1g×d1d2
d
t=2h1g×d2d1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of the body when it strikes the liquid surfaceV=2gh1 upward thrust =Vd2g−Vd1g = (Retardation produced by upthrust) a=Fm=Vd2g−Vd1gVd1=d2−d1d1g t=va=2gh1×d1d2−d11g =2h1gd1d2−d1