A stress of 6 X 106 Nm-2 required for breaking a material. The density ρ of the material is 3 X 103 kg m-3. If the wire is to break under its own weight, the length of the wire made of that material should be (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
200 m
c
100 m
d
2000 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The minimum stress after which the wire breaks, i.e. Stress = Force Area =mgA=VρgA=LAρgA=LρgGiven, stress =6×106Nm−2ρ=3×103kgm−3 and g=10ms−2⇒ L= Stress ρg=6×1063×103×10=2×102=200m