A stretched string of length 2 m vibrates in 4 segments. The distance between consecutive nodes is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 m
b
0.25 m
c
1.0 m
d
0.75 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given length of the string l=2 m Number of segments n=4The distance between consecutive nodes l=nλ2⇒l=4λ2⇒2=2λ⇒λ=1The distance for one segment l=λ2 =12 =0.5 m