A stretched string of 1 m length, fixed at both ends, having amass of 5 x 10-4 kg is under tension of 20 N It is plucked at a point situated at 25 cm from one end. The stretchered string would vibrate with a frequency of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400Hz
b
100 Hz
c
200 Hz
d
256 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=p2I(Tm) Fundamental frequency n, is given by n1=12×1[205×10−4]1/2=100Hz When the wire is plucked at 25 cm, it will vibrate in two segments ∴ Frequency n2=2n1=200Hz