Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stretched string of 1 m length, fixed at both ends, having a mass of 5 x 10-4 kg is under a tension of 20 N. It is plucked at a point situated at 25 cm from one end. The stretched string would vibrate with a frequency of-

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

400 Hz

b

100 Hz

c

200 Hz

d

256 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, ℓ=1m,m=5×10−4kg,T=20NWe have, v=12ℓTμ=12(1)205×10−4=124×104=2×1022=102=100Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring