A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at one end and to a fixed wall at the other end. The spring has a spring constant of 160 N/m and is stretched by 1.0 cm. If a wave pulse is produced on the string near the wall, the time it will take to reach the spring is x. The value of x (in second) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.05.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The tension in the string F=kx=160×0.01=1.6N The mass per unit length of the string μ=10×10−30.40=0.025kg/m The speed of transverse wave v=Fμ=1.60.025=8m/s The time taken by wave pulse to reach the spring t=0.408=0.05s
A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at one end and to a fixed wall at the other end. The spring has a spring constant of 160 N/m and is stretched by 1.0 cm. If a wave pulse is produced on the string near the wall, the time it will take to reach the spring is x. The value of x (in second) is