A string of length l = 1 m is fixed at one end and carries a mass of 100 gm at other end. The string makes 5/π revolution per second about a vertical axis passing through its second end. What is the angle of inclination of the string with the vertical?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300
b
450
c
600
d
750
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The different forces are shown in figure. From figureT sinθ = mv2r = mω2r = mω2lsinθ ----(i)and T cos θ = mgFrom equation (i)T= mω2l = mω2 (l = 1 m)From equation (ii),mω2cosθ = mgcos θ = gω2 = g4π2n2 = 104π2(5/π2)or cosθ = 0.5 i.e, θ = 600
A string of length l = 1 m is fixed at one end and carries a mass of 100 gm at other end. The string makes 5/π revolution per second about a vertical axis passing through its second end. What is the angle of inclination of the string with the vertical?