A string of length 2 m is fixed at both ends. If this string vibrates in its fourth normal mode with a frequency of 500 Hz then the waves would travel on its with a velocity of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
125 m/s
b
250 m/s
c
500 m/s
d
1000 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For string λ=2lpwhere p = No. of loops = Order of vibrationHence for forth mode p = 4 ⇒λ=l2Hence v=nλ=500×22=500 m/s
A string of length 2 m is fixed at both ends. If this string vibrates in its fourth normal mode with a frequency of 500 Hz then the waves would travel on its with a velocity of