A string of length 10 0 m and mass 1.25kg is stretched with a tension of 50 N. If a transverse pulse is created at one end of the string, how Iong does it take to reach the other end ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5s
b
1 sec
c
2s
d
4 sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here em=1⋅25kg10⋅0m=0⋅125kg/m Now V=Tm=500⋅125=20m/s Time taken =lV=10⋅020=0⋅5s