A string of length 0.4 m and mass 10−2 kg is tightly clamped at its ends. The tension in the string is 1.6 N. Identical wave pulses are produced at one end at equal intervals of time Δt. The minimum value of Δt which allows constructive interference between successive pulses is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.05 s
b
0.10 s
c
0.20 s
d
0.40 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For string, MassLength=m=10−20.4=2.5×10−2kg/m∴ Velocity v=Tm=162.5×10−2=8m/sFor constructive interference between successive pulses. Δtmin=2lv=2(0.4)8=0.1sec(After two reflections, the wave pulse is in same phase as it was produced since in one reflection it’s phase changes by π, and If at this moment next identical pulse is produced, then constructive interference will be obtained.