A string 2 m long and fixed at its ends is driven by a 240 Hz vibrator. The string vibrates in its third harmonic mode. The speed of the wave and its fundamental frequency is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
320 m/sec, 120Hz
b
180 m/sec, 80Hz
c
180 m/sec, 120Hz
d
320 m/sec, 80Hz
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For third harmonic, f= 3v2L ⇒3V2l=240 ⇒3×V2×2=240 ⇒V=320 m/sec Fundamental frequency =V2l=3202×2 = 80 Hz