A string of musical instrument is 25 cm long and fundamental frequency is250 Hz . If the desired frequency of 500 Hz is to be produced, the required string length is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13.5 cm
b
2.7 cm
c
5.4 cm
d
12.5 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency n1=250 Hz Frequency n2=500 Hz Length l1=25 cm Length l2=? n1l1=n2l2 250×25=500×l2 l2=12.5 cm