A string is wrapped on a wheel of moment of inertia 0.20 kg m2 and radius 10 cm and goes through a light pulley to support a block of mass 2.0 kg as shown in figure. Find the acceleration of the block. (in m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 00000.89.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2g−T=2a …(i)TR=lα …(ii)a=Rα …(iii)From (ii) and (iii) T=laR2∴ 2g=a2+1R2⇒ a=2g2+1R2=2×9.82+0.20.01=9.811≈0.89m/s2
A string is wrapped on a wheel of moment of inertia 0.20 kg m2 and radius 10 cm and goes through a light pulley to support a block of mass 2.0 kg as shown in figure. Find the acceleration of the block. (in m/s2)