A structural steel rod has a radius of 10 mm and length of 1.0m . A 100 kN force stretches it along its length. Young’s modulus of structural steel is 2×1011 Nm−2 . The percentage strain is about
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.16%
b
0.32%
c
0.08%
d
0.24%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : F=100 kN=105N Y=2×1011Nm−2 ℓ0=1.0m Radius r=10mm=10−2m From formula, Y=StressStrain⇒ Strain=StressY=FAY =105πr2Y=1053.14×10−4×2×1011=1628 Therefore % strain =1628×100=0.16%