Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A structure formed from two straight conducting rods forming a right angle, is placed in a uniform magnetic field with B = 0.40 T is directed out of the page. A straight conducting bar in contact with the structure, starts at the vertex at time t = 0 and moves with a constant velocity of 5.0 m/s along them. The emf (in V) around the triangle atthat time t=4.0 s is __________.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 80.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The perpendicular length of the triangular area enclosed by the structure and bar is the same as the distance travelled by it in time td=vt, where v=5.0 m/s.Here the "base" of that triangle (the distance between the intersection points of the bar with the structure) is 2d. Thus, the area of the triangle isA=12( base )( height )=12(2vt)(vt)=v2t2Since the field is a uniform B = 0.350 T, then the magnitude of the flux (in SI units) isϕB=BA=(0.40)(5.0)2t2=10.0t2The magnitude of the emf is the (absolute value of) Faraday's law:ε=dϕBdt=10.0dt2dt=20.0t At t=4.0s, this yields ε=80.0V
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring