A student performs an experiment to determine the Young’s modulus of a wire, exactly 2m long, by Searle’s method. In a particular reading, the student measures the extension in the length of the wire to be 0.8mm with an uncertainty of ±0.05 mm at a load of exactly 1.0kg. The student also measures the diameter of the wire to be 0.4mm with an uncertainty of ±0.01 mm. Take g=9.8 m/s2 (exact). The Young’s modulus obtained from the reading is[ Take π=3.14 ]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0±0.3×1011 N/m2
b
2.0±0.2×1011 N/m2
c
2.0±0.1×1011 N/m2
d
2.0±0.05×1011 N/m2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given Length of wire l=2 mExtension= 0.8 mmUncertainty =0.05 mmDiameter of the wire d=0.4 mmMass m=1.0 kgAcceleration due to gravity Using Hooke’s LawY=FLAl=4FLπd2l.....1Also Y=FLAl=mgLπr2l∵F=mg∵A=πr2 (or) πd24Where L= length of the wirel= elongation of the wired= diameter of the wire Y=1.0×9.8×23.14×0.22×0.8Y=194.96×109 =1.95×1011 N/m2From equation (1)Y=FLAl=4FLπd2lTaking log on both sides⇒logY=log4FL−logπd2lNow partially differentiating⇒ΔYY=2Δdd+Δll=20.010.4+0.050.8=980⇒ΔY=980×Y=980×1.95×1011=2.19×1011N/m2Y=(2±0.219)×1011N/m2∴Y≈(2±0.2)×1011N/m2Therefore, the correct answer is (B).