A substance breaks down under a stress of 105 Pa. If the density of the substance is 2 x 103 kg/m3, find the minimum length of the wire made of this substance which will break under its own weight (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
2.5 m
c
4 m
d
5 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Stress at B is maximum, so the wire will break first at B if stress here becomes 105 Pa:mgA = 105⇒ALρgA = 105 ⇒ L = 105ρg = 5 m