The sun radiates electromagnetic energy at the rate of 12.56×1025 W. Its radius is 6.96×108m. If the distance from the sun to the earth is 1.5×1011m. Then the intensity of sun light on earth’s surface will be ------ in Wm2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.4×103
b
4.4×104
c
4.4×106
d
4.4×102
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I=P4πr2 Here P= power of radiating source r=distance of point from source I= intensity of electromagnetic wave ⇒I=P4πr2=12.56×10254×3.14×2.25×1022=49×103=0.44×103=4.4×102Wm2