Sun radiates thermal radiation with maximum intensity at the wavelength λ=0.5 μm while its surface temperature is 6000 K. If sun cools down to a temperature where it emits only 81% of its present power, the maximum intensity will then be emitted at wavelength λ' (in micro metre )is equal to 10=3.1622
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0000.53.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1. When sun cools to the temperature T where it emits only 81% of its present radiating power, thenσT4=81100σ60004∵E=σT4 σ=5.67x 10-8 unit⇒T=0.96000 =0.95×6000=5700 K 2. By Wien’s displacement law, λmT=constantHence if λm is the required wavelength λm5700=0.5×6000λm=60005700×0.5=1019=0.53 μm Therefore, the correct answer is 0.53