Sunlight of intensity 1.3kWm−2 is incident normally on a thin convex lens of focal length 20cm . Ignore the energy loss of light due to the lens and assume that the lens aperture size is much smaller than its focal length. The average intensity of light, in kWm−2, at a distance 22cm from the lens on the other side is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 130.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
rR=220=110 ∴Ratio of area =1100Let energy incident on lens be E. ∴GivenEA=1.3 So final ,Ea=?? E=A×1.30 AlsoaA=1100∴ Average intensity of light at 22cm =Ea=A×1.3a=100×1.3=130kW/m2
Sunlight of intensity 1.3kWm−2 is incident normally on a thin convex lens of focal length 20cm . Ignore the energy loss of light due to the lens and assume that the lens aperture size is much smaller than its focal length. The average intensity of light, in kWm−2, at a distance 22cm from the lens on the other side is