Suppose, the acceleration due to gravity at the Earth's surface is 10 m/s2 and at the surface of Mars it is 4.0 m/ s2. A 60-kg passenger goes from the Earth to the Mars in a spaceship moving with a constant velocity. Neglect all other objects in the sky. Which part of figure best represents the weight (net gravitational force) of the passenger as a function of time?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
A
b
B
c
C
d
D
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially the weight of the passenger=60×10=600NFinally the weight of the passenger =60×4=240N and during the flight in between somewhere its weight will be zero because at that point gravitational pull of Earth and Mars will be equal.