A surface is irradiated with ultra violet radiation of wavelength 0.2 μm. if the maximum velocity of electron liberated from the surface is 8.8 x 105 m/s then the work function of the surface is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 eV
b
5 eV
c
5eV
d
6eV
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=hcλ =6⋅6×10−34×3×1080⋅2×10−6=9⋅9×10−19J Further, E=12mv2+W0 or W0=E−12mv2 W0=9⋅9×10−19−12×9⋅1×10−31×8⋅8×1052 or W0=9⋅9×10−19−3⋅52×10−19 or Wn=6⋅38eV≈6eV