The surface of a metal is illuminated alternately with photons of energies E1 = 4 eV and E2 = 2.5 eV respectively. The ratio of maximum speeds of the photoelectrons emitted in the two cases is 2. The work function of the metal in (eV) is _____.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0002.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Case i : 12mv12=4−ϕCase ii : 12mv22=2.5−ϕ and Given : v1v2=21⇒4−ϕ2.5−ϕ=2⇒4−ϕ=10−4ϕ⇒ϕ=2eV