A swimmer is approaching the shore with a speed of 53ms−1. At the instant when it is at a distance of 303m from the shore, he projects a ball at an elevation of 30o for it to just reach the shore. The speed of stone relative to swimmer is 5x ms-1. The value of x is ________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, ux=53+urelcos30∘ and uy=urelsin30∘∴ 303=53+urelcos30∘T and T=2uyg=2urelsin30∘g=urelg∵ 303=53urelg+32gurel2⇒ 300=5urel+urel22⇒ urel22+5urel−300=0⇒ urel2+10urel−600=0∴ urel=−10±100+24002=−100±502=402=20ms−1∴ n=4