A swimmer crosses the river along the line making an angle of 45o with the direction of flow. Velocity of the river water is 5 m/s. Swimmer takes 12 seconds to crossthe river of width 60 m. The velocity of the swimmer with respect to water will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
5 m/s
c
55m/s
d
52m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by man to cross the river= width of river vy12=60vy⇒vy=5m/sLet the x component of velocity of man w.r.t. river is vx Since velocity of man w.r.t. ground makes an angle of 45o with river flow x component of velocity of man w.r.t. ground= y component of velocity of man w.r.t. groundv→r+v→x=v→yvx=0So velocity of man w.r.t. water = vy= 5 m/s