A swimmer crosses a river with minimum possible time 10 second. And when he reaches the other end, he starts swimming in the direction towards the point from where he started swimming. Keeping the direction fixed the swimmer crosses the river in 15sec. The ratio of speed of swimmer with respect to water and the speed of river flow is (Assume constant speed of river and swimmer)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25
b
32
c
94
d
52
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v= velocity of man w.r.t. riveru= velocity of riverA→tB=dv⇒10=dv⇒d=10v ………..(1)B→tC=dvcosθ⇒15=dvcosθ⇒d=15v cosθ …………..(2)Eq. (1) and (2) ⇒cosθ=23⇒secθ=32∵tanθ=uv ∴sec2θ−1=uv⇒uv=94−1=52⇒vu=25
A swimmer crosses a river with minimum possible time 10 second. And when he reaches the other end, he starts swimming in the direction towards the point from where he started swimming. Keeping the direction fixed the swimmer crosses the river in 15sec. The ratio of speed of swimmer with respect to water and the speed of river flow is (Assume constant speed of river and swimmer)