A swimmer jumps from a bridge over a canal and swims 1 km upstream. After that 1 km, he passes a floating cork. He continues swimming for half an hour and then turns around and swims back to the bridge. The swimmer and the cork reach the bridge at the same time. The swimmer has been swimming at a constant speed. How fast (in km/h) does the water in the canal flow?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let Vw=u & Vsw=vTime taken by swimmer to go from M to O and O to A = time taken by cork to reach A from M⇒12+1+v−u2v+u=1u ⇒12+2+v−u2(v+u)=1u ⇒v+u+2+v−u2(v+u)=1u⇒(2v+2)u=2(v+u)⇒2vu+2u=2v+2u⇒u=1km/h