The system shown in Fig. is initially in equilibrium. When the 500 gm mass is removed, the system oscillates with a time period 4 sec. On removing the 700 gm mass also, time period of oscillation will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 sec
b
3 sec
c
4 sec
d
5 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When 500 gm mass is removed then π=2π900+700k=4 secWhen 700 gm mass is removed then T'=2π900k ⇒ T'T=9001600=34 ⇒ T'=3 sec