System shown in figure is released from rest. Pulley and spring are massless and friction is absent everywhere. The speed of 5kg block when 2kg block leaves contact with ground is (K=40Nm−1, g=10ms−2) ______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.828 MS.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For 2kg: 2g=kx⇒x=2×1040=12m Loss of P.E of 5kg block = gain of elastic potential energy of spring+ gain of kinetic energy of 5kg5×gx=12kx2+12mv25×10×12=12×40×14+12×5×v24=v22v=22=2×1.414=2.828ms−1
System shown in figure is released from rest. Pulley and spring are massless and friction is absent everywhere. The speed of 5kg block when 2kg block leaves contact with ground is (K=40Nm−1, g=10ms−2) ______