System shown in figure is released from rest with the spring at natural length. Pulley and spring is massless and friction is absent everywhere. The speed ( in m/s) of 5 kg block when 2 kg block leaves the contact with ground is (Take force constant of spring K=40 N/m and g=10 m/s2,2=1.414)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.83.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1. 2 kgblock will leave the contact if T=mg(m=2 kg)Also, T=kx0⇒x0=12m2. From energy conservation for system Decrease in gravitational potential energy = Increase in spring potential energy + Increase in kinetic energy3.mgx=12kx2+12mv2where m=5 kg,x=12meter,k=40N/m⇒5×10×12=12×40×(12)2+12×5v2⇒40=5v2⇒v2=8⇒v=22Therefore, the correct answer is 2.83
System shown in figure is released from rest with the spring at natural length. Pulley and spring is massless and friction is absent everywhere. The speed ( in m/s) of 5 kg block when 2 kg block leaves the contact with ground is (Take force constant of spring K=40 N/m and g=10 m/s2,2=1.414)