Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The system starts from rest and A attains a velocity of 5 m/s after it has moved 5 m towards right. Assuming the arrangement to be frictionless everywhere and pulley and strings to be light, the value of the constant force F applied on A is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50 N

b

75 N

c

100 N

d

96 N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a=v22s=2510=2.5m/s2 For 6kg:−F−2T=6a   ……(1) For 2kg:−T−2g=2(2a)   ……(2)From (1) and (2), F= 75 N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The system starts from rest and A attains a velocity of 5 m/s after it has moved 5 m towards right. Assuming the arrangement to be frictionless everywhere and pulley and strings to be light, the value of the constant force F applied on A is