A system is taken from state a to state c by two paths adc and abc as shown in the figure. The internal energy at a is Ua=10J. Along the path adc the amount of heat heat absorbed δQ1=50 J and the work obtained δW1=20 J whereas along the path abc the heat absorbed δQ2=36 J. The amount of work along the path abc is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 J
b
12 J
c
36 J
d
6 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to first law of thermodynamics,δQ=δU+δWAlong the path adc Change in internal energy,δU1=δQ1-δW1=50 J-20 J=30 JAlong the path abc Change in internal energy,δU2=δQ2-δW2 δU2=36 J-δW2As change in internal energy is path independent.∴ δU1=δU2 ∴ 30 J=36 J-δW2 δW2=36 J-30 J=6 J