At t = 0, an arrow is fired vertically upwards with a speed of 100 ms-1. A second arrow is fired vertically upwards with the same speed at t = 5 s. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The two arrows will be at the same height above the ground at t = 12.5 s.
b
The two arrows will reach back their starting points at t = 20 s and at t = 25 s
c
The ratio of the speeds of the first and second arrows at t = 20 s will be 2 : 1.
d
The maximum height attained by either arrow will be 1000 m.
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let they meet at height h after time t.h=100t−12gt2→ for first arrow =100(t−5)−12g(t−5)2→ for second arrow ⇒ t=12.5s (after solving). So (1) is correct. Time of flight of first arrow: T=2ug=2×10010=20sSecond arrow will reach after 5 s of reaching first. So (2) is correct. v1=100−10×20=−100ms−1v2=100−10×15=−50ms−1 Ratio: v1v2=2:1.So(3) is correct. Maximum height attainedH=u22g=(100)22×10=500m. Hence, (4) is incorrect.