At t=0, light of intensity 1012 photons /s−m2 of energy 6eV per photon start falling on a plate with work function 2.5 eV. If area of the plate is 2×10−4m2 and for every 105 photons one photoelectron is emitted. Charge on the plate at t=25 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8×10−15C
b
4×10−14C
c
12×10−14C
d
16×10−14C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of emitted electrons 1012×2×10−4×25105=5×104 electronsq=+ne=8×10−15C