At t = 0, the positions and velocities of two particles are as shown in the figure. They are kept on a smooth surface and being mutually attracted by gravitational force. Find the position of centre of mass at t = 2s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
X = 5 m
b
X = 7 m
c
X = 3 m
d
X = 2 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As no extemal force are acting on the system. The velocity of centre of mass will be constant.initial position of CM is Xcm=1×0+1×101+1=5 mvcm = 1×5-1×31+1 = 1 m/sDisplacement of centre of mass ∆xcm= 1×2 = 2 mHence position of centre of mass ∆xcm = 5+2 = 7 m