At t = 0, two particles B and C are located at the origin of the coordinate system. Then they start moving simultaneously. B moves under constant acceleration of 2k^ m/s2 with an initial velocity of 8j^ m/s. Particle C moves with constant velocity V→0 in such a way that B and C collide at t = 4 s. Then mark the INCORRECT statement(s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
V→0=8j^+4k^ m/s
b
Position vector of location where two particles collide is 16i^+32k^m
c
V0→ =4j→+8 k→
d
It is not possible that B and C collide with each other for any value of v→0
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Particle B:vB=uB+aBtV→B=8j^+2tk^ r→B=uBt+12aBt2=8tj^+122t2k^=8tj^+t2k^Particle C:r→C=Vxti^+Vytj^+Vztk^V→C=V→0=Vxi^+Vyj^+Vzk^ At t=4sr→B=r→C 8tj^+t2k^ =Vxti^+Vytj^+Vztk^On comparing we get⇒Vx=0,Vy=8,Vz=t=4∴V→0=8j^+4k^Position vector of collision r→B=84j^+42k^=32j^+16k^