A table is revolving on its axis at 5 revolutions per second. A sound source of frequency 1000 Hz is fixed on the table at 70 cm from the axis. The minimum frequency heard by a listener standing at a distance from the table will be ( speed of sound = 352 m/sec)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For source vs=rω=0.7×2π×5=22m/secMin frequency is heard when the source is receding the man. It is given by nmin=n.vv+vs⇒nmin=1000×352352+22=941Hz