A tangent galvanometer has a coil of 25 turns and radius of 15 cm. The horizontal component of the earth's magnetic field is 3 x 10-5 T. The current required to produce a deflection of 45o is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.29 A
b
1.2 A
c
3.6 x 10-5 A
d
0.14 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
i =2RBHμ0Ntanθ⇒i=2 x 15 x 10-2 x 3 x 10-54π x 10-7 x 25 x tan45o⇒i=0.29 A
A tangent galvanometer has a coil of 25 turns and radius of 15 cm. The horizontal component of the earth's magnetic field is 3 x 10-5 T. The current required to produce a deflection of 45o is