A tangent galvanometer has a coil with 50 turns and radius equal to 4 cm. A current of 0.1 amp is passing through it. The plane of the coil is set parallel to the earth's magnetic meridian. If the value of the earth's horizontal component of the magnetic field is 7x 10-5 Tesla and μ0=4π×10−7 weber/amp' x metre, then the deflection in the galvanometer needle will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45o
b
48.2o
c
50.7o
d
52.7o
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I=2rBμ0ntanθ tanθ=Iμ0n2rB=0⋅1×4π×10−7×502×0⋅4×7×10−5Solving we get, θ = 48.2o