A tank is filled with water of density 1 g per cm3 and oil of density0.9 g per cm3 . The height of water layer is 100 cm and of the oil layer is400 cm . If g=980 cm/sec2 , then the velocity of efflux from an opening in the bottom of the tank is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
900×980cm/sec
b
1000×980cm/sec
c
920×980cm/sec
d
950×980cm/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let dw and d0 be the densities of water and oil, then the pressure at the bottom of the tank =hwdwg+h0d0g Let this pressure be equivalent to pressure to water of heighth . Then,hdwg=hwdwg+h0d0g ∴ h=hw+h0d0dw=100+400×0.91 =100+360=460 According to Torricelli’s theorem,v=2gh=2×980×460cc/sec =920×980 cc/sec